Gönderen Konu: Kompanzasyon projesi  (Okunma sayısı 1168 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Mesut PÜRMÜSLÜ

Kompanzasyon projesi
« : 14 Mart 2022, 17:39:57 »
Kompanzasyon projesi.

Emeği geçenlere teşekkür ederiz.
Şimdi başka neler mümkün?
Bundan daha iyi nasıl olur?

The following users thanked this post: fahri yetiş

Çevrimdışı Sümeyyeazak

Ynt: Kompanzasyon projesi
« Yanıtla #1 : 04 Haziran 2022, 14:15:41 »
Yer probleminden dolayı ana pano ile komp. Panosu karşı karşıya aralarında 20m kadar mesafe var nötr kablo projede fazla yazılıyor mâlum kablolar pahalı mesela 3x95+70 gösteriyor projede 70 fazla degilmi nötr için buna uymak zotundamıyız. Forumunuzda soru-cevap kısmı göremedim mecburen buraya yazmak zorunda kaldım

Çevrimiçi Mesut PÜRMÜSLÜ

« Yanıtla #2 : 04 Haziran 2022, 18:23:41 »
Yer probleminden dolayı ana pano ile komp. Panosu karşı karşıya aralarında 20m kadar mesafe var nötr kablo projede fazla yazılıyor mâlum kablolar pahalı mesela 3x95+70 gösteriyor projede 70 fazla degilmi nötr için buna uymak zotundamıyız. Forumunuzda soru-cevap kısmı göremedim mecburen buraya yazmak zorunda kaldım

Merhaba

Kompanzasyon panosunda ki toplam kondansatör gücünüz nedir?

Çevrimdışı Sümeyyeazak

« Yanıtla #3 : 05 Haziran 2022, 01:56:14 »
Merhaba 140 kvar

Çevrimiçi Mesut PÜRMÜSLÜ

« Yanıtla #4 : 05 Haziran 2022, 09:47:08 »
Merhaba 140 kvar

140 kvar'lık kompanzasyon için, 20 metre mesafede 3x95/70'lik kablo fazla.

Kablo üretici seçim cetvellerine bakıldığında, 3x95/70 değilde 3x95/50 yazılı.

Kondansatör etiket gerilim değeri 400 V vede şebeke geriliminiz 400 Volt ise ;

140.000/1.73/400 = 202 Amper.

Veya ;

140 × 1.44 = 201.6 Amper

3x70/35 kablo kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı Teknikadam41

« Yanıtla #5 : 05 Haziran 2022, 13:52:29 »
Kompanzasyon sıkıntılı bir konudur. Harmoniksiz tesis hemen hemen yok gibidir. Harmonikler, ortam sıcaklığı ve trafoya yakın olma sebebiyle gerilimdeki yükseklik kompanzasyon besleme kablo kesitinin yüksek seçilmesini gerektirir. Kablo akım taşıma kapasitesi Kompanzasyon şalter set değeri üzerinde olması gerektiği de unutulmamalıdır. https://www.elektrobank.com.tr/detail.aspx?id=319
Bu sebeplerden dolayı genellikle ana pano yanına bara irtibatlı olarak tesis edilmesi uygundur. Kablo ile irtibat sağlanacaksa 1x tek damar kablo kullanılması uygundur.
Bahsettiğiniz olay sık yapılan bir projelendirme hatasıdır. Sebebi; bir kompanzasyon tesisinde nötr akımı devredeki tek fazlı kondansatörlerin oluşturduğu akımdır ve çok küçük değerlerdedir atıyorum en fazla 6 kademe monofaze olsun ve atıyorum devrede r fazına bağlı 2 kademe olsun her kademe 10A olsa nötrden 20A akım çekilir. Nötrden çekilen diğer akım ise mA'ler mertebesindeki röle akımıdır.

"Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz." Hz. Muhammed(S.A.V.)

Çevrimdışı Sümeyyeazak

« Yanıtla #6 : 06 Haziran 2022, 20:08:21 »
Biriniz 3x95+70 kablo fazia gelir diyor, diğerinizin verdiği tabloya bakıyorum 150kvar için 2 tane 3x70 kablo diyor nötr kabloso yok. Kime neye inanacağız?

Çevrimdışı Teknikadam41

« Yanıtla #7 : 06 Haziran 2022, 22:22:51 »
Biriniz 3x95+70 kablo fazia gelir diyor, diğerinizin verdiği tabloya bakıyorum 150kvar için 2 tane 3x70 kablo diyor nötr kabloso yok. Kime neye inanacağız?

1) Evet Elk. Müh. Zafer Ürgüplünün Elektrobank  kitabından vermiş olduğum tabloda 150kvAr için 2(3x70) NYY kablo yazmaktadır haklısınız.
2) Ekte vermiş olduğum EMO'nun dokümanında da 3x95 NYY yazmaktadır.
3) Mesut beyin hesabi doğrudur ilave olarak kondansatör ohmik dirençleri (iç direçleri de) vardır.
4) Ana şalter akımı bir önceki mesajımda belirttiğim hususlardan dolayı x1,5 ×1,7 gibi seçilir. Bu emniyet çarpanını kullanmazsaniz uygulamada tam yükte tüm kademeler devredeyken gereksiz açmalara maruz kalabilirsiniz.
Max akım + opsiyon = Şalter açma akımı
Şalter açma akımı + opsiyon = Max kablo akım taşıma kapasitesi
Kablo kesitlerinin hazır tablolarda sizce yüksek verilmiş olma sebebi budur.
5) Monofaze kondansatör olmayan kompanzasyon  sisteminde nötr akımı <10A olup reaktif güç kontrolrölesinin çektiği minik akımlar ve kontaktör bobinlerinden dönen akımlardan ibarettir.
6) Aynı kesitteki 1x kablonun 3x kablonun ve 3x/nötr kablonun akım taşıma kapasiteleri arasındaki muazzam farkı görün ondan sonra benim neden 1x kablo kullanmanız gerekir dememin sebebini net bir şekilde anlayacaksınız. Nötrden geçen akım tek fazlı kondansatörden dönen akım + kontaktör bobinlerinden dönen akımlar olup bunlar küçük değerlerdedir. Bunun için 50mm2 35mm2 nötr kablosu kullanmak anlamsız ve mantıksızdır. Bu şekilde yapılan projelendirmeler de hatalıdır.
"Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz." Hz. Muhammed(S.A.V.)