Gönderen Konu: Trafo köşkü yardım  (Okunma sayısı 191 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Halilasya

• Forum Üyesi
  • *
Trafo köşkü yardım
« : 25 Mayıs 2022, 10:29:00 »
Herkese selam sitenizin ismini başka bir sitede gördüm. Ben yeni mühendisim trafo köşkü montajı yapacağız işin açıkcası oldukça tedirginim. Nelere dikkat etmem gerekir, ne yapmam gerekir vereceğiniz her türlü bilgiye ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.

Teknikadam41

Ynt: Trafo köşkü yardım
« Yanıtla #1 : 25 Mayıs 2022, 14:50:56 »
Herkese selam sitenizin ismini başka bir sitede gördüm. Ben yeni mühendisim trafo köşkü montajı yapacağız işin açıkcası oldukça tedirginim. Nelere dikkat etmem gerekir, ne yapmam gerekir vereceğiniz her türlü bilgiye ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.

Herhalde monoblok beton köşklerden bahsediyorsun. Dikkat etmen gereken o kadar çok husus var ki senin için bunları tek tek yazmaya çalışacağım.
Montaj;
1) Beton köşk tabliye betonunun köşe koordinatları doğru çakılmalı. Haritacı desteği gerekli.
2) Onaylı proje kot seviyesi Köşklerin alt kısmındaki 30-40cm'lik ziftli bölme toprak altında kalması gerekir bu nedenle tabliye beton üst kotunun mevcut zemine olan mesafesi çok önemlidir.
3) Dökülecek beton cinsi ve demir donatı (hasır çelik) detayı önemlidir.
4) Beton dökmeden demir donatı üzerinden galvaniz şerit koruma topraklaması projesine göre yapılmalıdır.
5) Tabliye betonunun prizini alıp mukavemet sağlaması için en az 2-3gün beklenilmelidir. Betonu dök köşkü yerleştir olayı yok !
6) Tabliye betonu üzerine 3-4cm 0,3kum ile örtülmelidir.
7) Beton köşk yerine konulduktan sonra ilk iş koruma topraklaması irtibatları sağlanmalıdır.
8 ) Beton tabliye etrafındaki toprak/dolgu malzemesi düzgün dağıtılarak sıkıştırılmalıdır.

Beton köşk kaldırma;

1) Pratik uygulama bilgisi; İndirmede kullanılacak vinç kapasitesi beton köşk ağırlığının en az 3 katı olmalıdır.
2) Beton köşk kaldırma pimleri (mapa) ziftli bölmedeki yerlerine takıp vidalanacak. (Toplam 4 adet)
3) Bez halat kullanımında aparat kullanılmıyorsa halat boyu 8m olmalı ve her halat (toplam 4 adet) en az 10'ar tonluk kapasitede olmalıdır.
4) Çelik halat kullanımında mutlaka aparat kullanılmalıdır aksi taktirde çatı zarar görür !

Beton köşk çatı kaldırma;

1) Çatı kaldırma halatları uç kancaları minimum 3 tonluk olup halat boyu 4m olmalıdır.
2) Çatı üzerindeki sabit kaldırma kancalarına kesinlikle çekiç vs vurulmasına izin vermeyin.

Kaldırma işlemleri sırasında köşk, çatı, trafo v.s. üzerine insan çıkmaması gereklidir buna özellikle dikkat ediniz. Aklıma gelenler bunlardan ibaret arşivimde montaj fotoları olacak onları bulunca ekleyeceğim inşAllah.
Kimseyi mumla aramayın, görülmesi gereken ışığıyla parlar.

The following users thanked this post: fahri yetiş, Halilasya

Teknikadam41

Ynt: Trafo köşkü yardım
« Yanıtla #2 : 25 Mayıs 2022, 15:16:49 »

Kimseyi mumla aramayın, görülmesi gereken ışığıyla parlar.

The following users thanked this post: Halilasya