Gönderen Konu: İDEAL Yıldız/Üçgen yol verme devresi  (Okunma sayısı 1157 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teknikadam41

İDEAL Yıldız/Üçgen yol verme devresi
« : 06 Temmuz 2022, 10:11:16 »
Megep dokümanlarında ve bir çok yerde yıldız üçgen yol verme şeması olarak aşağıdaki şema kullanılmaktadır.

Yıldız üçgen yol vermedeki mantık şudur. Kalkış anında motora uygulanan gerilim ne kadar düşük olursa akım da küçük olacaktır. Bu da kalkış akımını azaltacaktır. Bunu da yolu normalde üçgen çalışan devreyi yıldızda çalıştırmaktır. Bu durumda motor sargılarına uygulanan gerilim U/√₃ oranında azaltılır ve motorun şebekeden çektiği akım da 1/3 değerine düşmektedir. Motor yıldızda bir süre çalıştırıldıktan sonra üçgen konumuna alınır ve çalışmaya devam eder. Yıldızda kalınacak bu sürenin sayımı için genellikle yıldız üçgen zaman röleleri kullanılır. Süre mutlaka optimum seviyede ayarlanmalıdır. Motorun akımının nominal değerine yakın olduğu bir zamanda üçgene geçiş sağlanmalıdır. Bu süre motorun karakteristiğine göre değişebilir. Yani yukarıdaki şemada ilk önce Yıldız kontaktörü kapayacak motor nominal devrine ulaşınca Yıldız açılacak ve Ana(M) ve Üçgen kapanacaktır ve motor üçgende çalışmaya devam edecektir.

Burada dikkat edilmesi gereken konu ayrıca motor momentinin yük momentinden yüksek olmasıdır. Yani motorun yükü karşılamasıdır. Aksi halde motora yıldız üçgen yol verilse bile motorun yol almadığını görebilirsiniz. Yıldız yol verme momenti mil yük momentinden küçük ise yıldız üçgen yol verme doğru seçim olmaz. Bunun için yumuşak yolverici ve sürücü gibi cihazlar geliştirilmiştir.

Peki ideal yıldız üçgen yolvermenin klasik yolverme kumanda şeması ile ne farkı var?

Yüksüz halde yol vermde yani boşta kalkındıktan sonra yüke alınan motorlarda AC3 katagorisine göre motor nominal gücünün 1/3'ü değerinde seçilir. Ana ve üçgen kontaktörleride motor nominal gücünün 0,58 katı (1/kök3) kadar seçilir. Yük altında kalkınan motorlarda ise tüm kontaktörler 0,58 katı seçilir.

Ancak ilk devreye girme anında demeraj akımının yıldız kontaktöründen değil de ana kontaktörden geçmesi sağlanmalıdır işte bu olayı kumnda devresinde sağladığımızda ideal yıldız üçgen devresini oluşturmuş oluruz. Yükte kalkınma olayı gerçekleşse kontaktörler eşit olsa bile demeraj akımının yıldız ve ana kontaktöre eşit tahribat yapması doğru ve mantıklı değildir. Kumanda devresinde Yıldız kontaktörü önce çektirirsek demeraj akımını sadece ana kontaktörden geçirmiş oluruz böylelikle yıldız kontaktörünün elektriksel ömrünü otomatikman arttırmış oluruz.

ideal yıldız üçgen devre şeması;

"Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz." Hz. Muhammed(S.A.V.)

The following users thanked this post: Mesut PÜRMÜSLÜ, Under Ground, kocamanusta

Çevrimdışı kocamanusta

Ynt: İDEAL Yıldız/Üçgen yol verme devresi
« Yanıtla #1 : 07 Temmuz 2022, 01:19:21 »
hatırladığım kadarıyla ilk şema -eskiden- meslek lisesi otomatik kumanda kitabında da yer alıyordu. zaman rolesinin bir açık bir kapalı kontağının kullanılması uygulama tezgahlarında sıkıntıya neden oluyordu. (ilgili şemanın pratikte tercih edilmeme nedeni zaman rolelerinin genelde bir enversor kontaklı üretilmesiydi)

The following users thanked this post: Mesut PÜRMÜSLÜ, fahri yetiş, Teknikadam41

Çevrimdışı Teknikadam41

« Yanıtla #2 : 07 Temmuz 2022, 11:14:37 »
hatırladığım kadarıyla ilk şema -eskiden- meslek lisesi otomatik kumanda kitabında da yer alıyordu. zaman rolesinin bir açık bir kapalı kontağının kullanılması uygulama tezgahlarında sıkıntıya neden oluyordu. (ilgili şemanın pratikte tercih edilmeme nedeni zaman rolelerinin genelde bir enversor kontaklı üretilmesiydi)

Doğrudur. Alman normunda verdiğim şema ideal yıldız üçgen devre şemasıdır. Çalışmasında herhangi bir risk bulunmamaktadır. Artık uygulamada zaman rölesi yerine yıldız/üçgen rölesi tercih edilmektedir. Ancak yıldız/üçgen röleli bağlantıda da bahsettiğim duruma dikkat etmek gerekir.

The following users thanked this post: Mesut PÜRMÜSLÜ, fahri yetiş, Under Ground, kocamanusta

Çevrimdışı Teknikadam41

« Yanıtla #3 : 07 Temmuz 2022, 11:42:18 »
Bahsettiğim hususa dikkat edilen (şema-1) dikkat edilmeyen (şema-2) internet derya deniz yok yok da doğru adres doğru şemayı bulmak gerek.

Yıldız/üçgen zaman röleli devre şemaları

The following users thanked this post: Mesut PÜRMÜSLÜ, fahri yetiş, Under Ground

Çevrimdışı kocamanusta

« Yanıtla #4 : 07 Temmuz 2022, 13:23:58 »
ikinci şemayı bahsettiğiniz husus dışında da çalıştıramadım üstadım :)

The following users thanked this post: Mesut PÜRMÜSLÜ, fahri yetiş

Çevrimdışı Teknikadam41

« Yanıtla #5 : 07 Temmuz 2022, 13:56:46 »

Çalışmasında sorun yok Yıldız/üçgen zaman röleli devreler bunlar(Şema-2 kael firmasının yıldız/üçgen zaman rölesi kendi sitesindeki şema). Röle önce yıldız sonra üçgen kontaktör bobinine giden uçları enerjiliyor. Röle üzerinden siz sadece geçiş süresini ayarlıyorsunuz. Sıkıntı olan önce ana kontaktörün çekmesi ve mikro/mili saniye fark ile yıldız kontaktörün sonra çekmesi.

The following users thanked this post: Mesut PÜRMÜSLÜ, kocamanusta

Çevrimdışı kocamanusta

« Yanıtla #6 : 07 Temmuz 2022, 14:17:01 »

Çalışmasında sorun yok Yıldız/üçgen zaman röleli devreler bunlar(Şema-2 kael firmasının yıldız/üçgen zaman rölesi kendi sitesindeki şema). Röle önce yıldız sonra üçgen kontaktör bobinine giden uçları enerjiliyor. Röle üzerinden siz sadece geçiş süresini ayarlıyorsunuz. Sıkıntı olan önce ana kontaktörün çekmesi ve mikro/mili saniye fark ile yıldız kontaktörün sonra çekmesi.

kusura bakmayın hiç çalıştıramadığım şema1'di. yanlış yazmışım.

not: şema 1'deki zaman rolesini Y/Ü zaman rolesi değil düz zaman rolesi olarak düşündüğüm için saçmalamışım. durumu şimdi kavradım. bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

The following users thanked this post: Mesut PÜRMÜSLÜ, fahri yetiş, Teknikadam41

Çevrimdışı Teknikadam41

« Yanıtla #7 : 07 Temmuz 2022, 15:25:57 »

kusura bakmayın hiç çalıştıramadığım şema1'di. yanlış yazmışım.

not: şema 1'deki zaman rolesini Y/Ü zaman rolesi değil düz zaman rolesi olarak düşündüğüm için saçmalamışım. durumu şimdi kavradım. bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Estağfirullah beşeriz şaşarız bizlerde hata yapıyoruz. Bizim forumda KK'deki gibi birbirlerini rencide edip laf sokan tipler olmaz. Gelirlerse de barındırmayız. Amacımız varsa birbirlerimizin yanlışlarını eksiklerini düzelterek tamamlamaktır. Vatandaşımıza, meslektaşımıza elimizden geldiğince destek olmaktır.

The following users thanked this post: Mesut PÜRMÜSLÜ, fahri yetiş, kocamanusta