Gönderen Konu: Orta gerilim gerilim düşüm hesap örneği  (Okunma sayısı 801 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çok95

Orta gerilim gerilim düşüm hesap örneği
« : 14 Temmuz 2022, 14:21:40 »
Merhabalar. OG trafo proje örneklerini ve hesaplarını incelemekteyim yeni yeni öğrenmekteyim. Dağıtım fideri var elimde örnek olarak ama kafama bir soru takıldı. Ben gerilim düşüm hesabını yaptım elimdeki verilere göre fakat onaylanmış projedeki ile farklı oldu. Dağıtım fiderinde 11km olarak verilen hat gerilim düşümünde 400 metre olarak ele alınmış sebebini anlayamadım. Bunu inceleyip yanlışlarım doğrularım neler bakıp inceleme durumumuz olabilir mi acaba?
Ekte belgeleri göndermekteyim.

Sümeyyeazak

Ynt: Orta gerilim gerilim düşüm hesap örneği
« Yanıtla #1 : 14 Temmuz 2022, 16:36:32 »
Sizin 3 dosyadada mesafeler birbirini tutmuyor alakasız. Muğla TM ile Tınaz DM arası onayiı hesapta 3450m projede 51,16m senin hesapta 11200m keskel alaka bunu hiç görmedin mi? Hani kısadevre hesabı nerede?

Çok95

« Yanıtla #2 : 14 Temmuz 2022, 17:19:54 »
Hanımefendi dikkat ederseniz dağıtım fiderinde hat uzunluğu 11km fakat onaylanan gerilim düşüm hesabinda ki yazılan farklı sadece onu sormak için yazdım buraya 400 metre hat uzunluğu almış 3 kusur km alınmış. Burada yanlışlığı ben mi.yaptım fider mi yanlış? Siz yazdıklarımı okudunuz mu bilmiyorum.

Çok95

« Yanıtla #3 : 14 Temmuz 2022, 17:22:19 »
Şunu da eklemek isterim. 1- Öğrenme asamasinda olduğumu yazmışım
2-Keskel alaka nedir açıklar mısınız?

Teknikadam41

« Yanıtla #4 : 16 Temmuz 2022, 02:41:54 »
Metrajlarda büyük tutarsızlıklar var. Önce bu tutarsızlıklar çözüme kavuşturulmalı.
Kimseyi mumla aramayın, görülmesi gereken ışığıyla parlar.

The following users thanked this post: fahri yetiş

Çok95

« Yanıtla #5 : 16 Temmuz 2022, 12:12:15 »
Abi sorunu çözdüm bana çizenin dediği şey şuydu. Hattın gerilim düşümü fazla çıktığı için iletken cinslerini ve metrajını kısmış. Fidere göre yapmamış. 11km hattı 3km almış onaylanan projede ama ben fiderin verdiği uzunluğa göre aldım

The following users thanked this post: fahri yetiş

Teknikadam41

« Yanıtla #6 : 16 Temmuz 2022, 16:01:59 »
Abi sorunu çözdüm bana çizenin dediği şey şuydu. Hattın gerilim düşümü fazla çıktığı için iletken cinslerini ve metrajını kısmış. Fidere göre yapmamış. 11km hattı 3km almış onaylanan projede ama ben fiderin verdiği uzunluğa göre aldım

Nevzat bey siz doğrusunu yapmışsınız da proje o şekilde nasıl onay almış ilginç.

Çok95

« Yanıtla #7 : 16 Temmuz 2022, 19:19:33 »
Teşekkürler, şunu da eklemek istiyorum. Ekte bir dosya paylaştım. 4 tane sorum var;
1- Xh0/Xh1 ve Rh0/Rh1 değerlerini bulduğumuz değerlerin tablosu var mıdır ve varsa nasıl okunmalıdır bu değerler?
2- En altta trafo gücündeki x0/x1 değerlerini bulduğumuz bir tablo var mıdır acaba yoksa orada ki 1 sabit katsayı mıdır?
3- Sistem gücü fiderde verilmemiş 1520,39MVA olarak. Bir tablo görmüştüm yaz-kış puantlarının bulunduğu ama bir daha bulamadım. Bu tabloyu nasıl bulabilirim tekrardan?
4- Sistem bölümünde hesaplanan x1 = 100/Nk formlündeki 100 sabit kat sayımıdır yoksa Muğla TM' deki trafonun gücü müdür?
Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

Teknikadam41

« Yanıtla #8 : 18 Temmuz 2022, 10:18:40 »
Teşekkürler, şunu da eklemek istiyorum. Ekte bir dosya paylaştım. 4 tane sorum var;
1- Xh0/Xh1 ve Rh0/Rh1 değerlerini bulduğumuz değerlerin tablosu var mıdır ve varsa nasıl okunmalıdır bu değerler?
2- En altta trafo gücündeki x0/x1 değerlerini bulduğumuz bir tablo var mıdır acaba yoksa orada ki 1 sabit katsayı mıdır?
3- Sistem gücü fiderde verilmemiş 1520,39MVA olarak. Bir tablo görmüştüm yaz-kış puantlarının bulunduğu ama bir daha bulamadım. Bu tabloyu nasıl bulabilirim tekrardan?
4- Sistem bölümünde hesaplanan x1 = 100/Nk formlündeki 100 sabit kat sayımıdır yoksa Muğla TM' deki trafonun gücü müdür?
Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

PU (Per Unit) yapılan hesaplama yöntemi birim sistemden dönüşümdür. Formülasyondan gördüğün üzere referans alınan havai hat iletkeni veya kablonun (ohm/km)ohmik direnci Ra ve (ohm/km)endüktif reaktansı Xa 'dan yola çıkılmaktadır. Sistem gücü ve diğer bilgileri enerji sağlayıcı kuruluştan temin edilir XEDAŞ. 100 değeri %'de den gelir PU metodunun tüm aşamalarında bulunur.

Genel olarak hesaplamaların bazı kısımları kabullerden oluşur çok Spesifik bir durum olmadıkça kabul kriterleri sonuca minimal etki yapar ve netice olarak hesap sonucu ile seçilen arasında genellikle büyük farklar bulunduğundan risk oluşturmaz.

XEDAŞ/TEDAŞ onaylı örnek hesap ekte

The following users thanked this post: Mesut PÜRMÜSLÜ

Çok95

« Yanıtla #9 : 18 Temmuz 2022, 12:24:16 »
Teşekkürler inceleyeceğim

The following users thanked this post: fahri yetiş, Teknikadam41

Sümeyyeazak

« Yanıtla #10 : 19 Temmuz 2022, 22:02:56 »
Şunu da eklemek isterim. 1- Öğrenme asamasinda olduğumu yazmışım
2-Keskel alaka nedir açıklar mısınız?

1_ öğrenirken dikkatli olursanız böyle gereksiz sorular sormazsınız
2_ Fransızca qu'est-ce que l'alaka "ilgisi yok, ne alaka aniamındadır öğrenmek için iyi bir araştırmacı olmak gerekir Google yazıp araştırsaydınız bunuda öğrenirdiniz

Çok95

« Yanıtla #11 : 20 Temmuz 2022, 13:27:57 »
Siz ya benimle dalga geçiyor ya da anlamada güçlük geliyorsunuz. Bundan dolayı sizinle uğraşmak benim için büyük bir zaman kaybı olacaktır.

The following users thanked this post: Ersan kuneri

Teknikadam41

« Yanıtla #12 : 20 Temmuz 2022, 14:47:51 »
Gerginliğe ve kalp kırmaya gerek yok arkadaşlar bizim sitede bu tür muhabbetlere yer yok devamı gelirse yasaklanırsınız.

İnsanoğlu beşerdir şaşar, dikkat etmediğimiz göremediğimiz yanlış bildiğimiz hiç bilgimizin olmadığı hususlar vardır olacaktır da. Amacımız yanlış bilinenleri ve varsa hatalarımızı düzgün bir üslup ile düzeltmektir. Makamı, mevkiisi, mesleki ehliyeti, tecrübesi ne olursa olsun kimsenin kimseyi rencide etmeye, kırmaya hakkı yoktur olamaz buna izin de vermeyiz.

The following users thanked this post: fahri yetiş, excalibur13