Gönderen Konu: Yüksek gerilimle ilgili iki soru  (Okunma sayısı 440 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Teknikadam41

Yüksek gerilimle ilgili iki soru
« : 21 Temmuz 2022, 12:51:27 »
Bir üye arkadaşımız diğer üye yada üyelerin tacizinden çekinmiş olmalı ki bana sorusunu özel mesaj olarak atmış. Üye arkadaşlar soru sorarken çekinmeyin o onu demiş bu bunu söylemiş takılmayın. Kimse bu mesleği anasının karnında öğrenmedi. Benim Babam Elektrik bölümü emekli Teknik öğretmeni, ben bu mesleğe 13-14 yaşlarında kısa donla dolaşırken girdim. 35 yıldır da bil fiil bu mesleğin içerisindeyim bu gözler neler gördü nelere şahit oldu yazsam 10 cilt roman olur. Mesleki hayatım boyunca gözlemlediğim çekinmeden soru soran araştıran meslektaşlarımın epeyce yol kat ettiği idi. O yüzden soru sorarken çekinmek, rezil olurmuyum diye düşünmek başkası dalga geçer mi diye düşünmek yok. Zaten sizler rumuzlarla forumumuza katılıyorsunuz bireysel olarak kimse kimseyi tanımıyor bu yüzden rahat olun.

Üye arkadaşımızın ilk sorusu şöyle;
Y.G. tek hat şeması oluştururken Yük ayırıcısı mı? Kesici mi kullanacağımızı nasıl belirliyoruz?

Kendisinin de mesajında belirttiği gibi ilk kural 1600kVA ve üzeri trafolarda giriş hücresini kesici, altındaki güçlerde giriş hücresini yük ayrıcısı olarak seçilmesine TEDAŞ yasa ve yönetmeliklerine göre müsaade var. Bu temel kıstas.
Bunun dışında Dal budak şebeke olup(ring olmayan)  bağımsız beslemede ekstra fider çıkışı varsa giriş hücresini kesici seçmekte fayda var. Burada da projesel olarak 1600kVA toplam güç durumu değerlendirmede etken.
Bunun dışında Ring şebekelerde sırf ekonomik olması nedeniyle Giriş/Çıkış hücrelerinden birisi kesici birisi ayrıcı seçilebiliyor. En az bir kesici zorunluluğu var bunun sebebi bildiğiniz üzere kesiciler insan müdahalesi dışında sekonder koruma rölelerinin kumandası ile aç kapa yapan devre elemanları. Ring şebekelerde herhangi bir arıza durumunda bu rölelerin sellektif bir şekilde ayarlanması gerekir ve Ring şebekenin her noktasında enerji olmalıdır. Röle ayarlarını beceren bu meshuliyete girmek istemeyen işletmeciler ring şebekeyi iki kola bölerek veya sadece bir koldan enerji vererek kullanırlar. Ringini kollarının enerjisini kesme/verme işlemi manuel olarak kesicinin açtırılması ile sağlanır. (Scada sistemi varsa uzaktan kumanda da mümkündür.)

Diğer soru YG gerilim düşümü hesabında K ve C değerleri tablosu nette eksik birçok iletken ve kablonun değerleri yok ne yapmalıyız?

Oğlum bir devlet üniversitesinde elektrik/elektronik Mühendisliği 3. sınıfa geçti. Kendisine sürekli olarak verdiğim nasihat oğlum ezber yok anlayarak öğrenmek var. Ezberlersen katalog mühendisi olursun :) Tamamen ezber yok demek tabii ki doğru değil bazı formüllerin ispatına giriyorsun sayfalar dolusu hesap işlem. O formüle ulaşmak için o kadar işlemi yapacak mıyım? tabii ki hayır ama doğru olan mümkün olduğu kadar anlayarak öğrenmek.
Ben KOÜ mezunuyum Babamdan sonra hayatımda gördüğüm en değerli hocam İTÜ'den dersimize gelip giren Faik MERGEN hocamızdı. Her ders ezber yok arkadaşlar diye uyarırdı sınavları defter kitap açık yapardı. Niye böyle yapıyorsunuz hocam diye sorduk. Mezun olup hayata atıldınız karşınıza bir problem çıktı hayat size defteri kitabı kapattıracak mı derdi. Teknik adam ezberci adam değildir neyi nerde kullanacağını bilen neyin doğru neyin yanlış olduğunun muhakemesini yapabilen insandır derdi.

Bu kadar laf kalabalığını neden yaptınız derseniz. Bir sorunun çözümünün çeşitli yolları vardır. Anlayarak o metodoloji üzerinden gitmek doğru olandır. Hap formüller hap katsayılar kafa karıştırır tabloda değeri verilmeyen veri olduğundan insanı kitler. Ekte word dosyada örnek hesaplama veriyorum. Hesapta bilinmesi gereken 2 değer var bunlar kablo/iletken ohmik direnci ve reaktansı bunlarda kataloglarda mevcut.

Kimseyi mumla aramayın, görülmesi gereken ışığıyla parlar.

The following users thanked this post: Mesut PÜRMÜSLÜ, fahri yetiş, Çok95, Under Ground

Çok95

Ynt: Yüksek gerilimle ilgili iki soru
« Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2022, 19:58:28 »
Abi OG tek hat şemaları içeren dwg dosyan var ise paylaşabilir misin?
Diğer sorum ise abi ben hesapladım fakat yine K ve C katsayılarını bulamadım. Bu örneği burada açıklayarak yapabilme şansımız var mıdır?
İletken tipi, 31,5kV 3x266 PARTRİDGE MCM hattının uzunluğu(L)=1.75km
Burada K = 0.126 ve C=0.063 bulunmuş. Ne yaptıysam bulamadım.

Teknikadam41

« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2022, 09:05:49 »
Abi OG tek hat şemaları içeren dwg dosyan var ise paylaşabilir misin?
Diğer sorum ise abi ben hesapladım fakat yine K ve C katsayılarını bulamadım. Bu örneği burada açıklayarak yapabilme şansımız var mıdır?
İletken tipi, 31,5kV 3x266 PARTRİDGE MCM hattının uzunluğu(L)=1.75km
Burada K = 0.126 ve C=0.063 bulunmuş. Ne yaptıysam bulamadım.

Ben size hesap metodunu bir önceki mesajımda word dosyası olarak verdim herhalde görmediniz yada anlamadınız. O yüzden sizin değerlerinizi girerek aynı metod ile hesaplamayı yaptım.
Sonra da sizin şu ezber hazır tablo metodu ile yaptım aynı sonuç çıktı. Her iki hesapta ekteki word dosyasındadır.

Ezber hazır metod ile hesap yaparken Zafer Ürgüplünün elektrobank kitabındaki değeri kullandım. https://www.elektrobank.com.tr/detail.aspx?id=50

Bunun haricinde de hazır tablolar ile ilgili pdf doküman var onu da ekte paylaşıyorum.

Not: Sonuçlar arasında minik farklar olabilir bunun nedenlerinden birisi tabloda K değeri verirken 30-35kV yazması 5kV'luk bir bant var :)
Ayrıca döşeme şekli hava sıcaklığı vs etkenler var.

The following users thanked this post: fahri yetiş, Çok95

Teknikadam41

« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2022, 09:12:15 »
İstediğiniz tek hat şemalı gerilim düşümü hesabı excel dosyasından bir tane buldum ek kitapçıklarında tablolarda var.

The following users thanked this post: fahri yetiş, Çok95

Çok95

« Yanıtla #4 : 22 Temmuz 2022, 10:48:35 »
Teşekkür ederim, çok sağolun.

The following users thanked this post: fahri yetiş, Teknikadam41, Under Ground

Sümeyyeazak

« Yanıtla #5 : 23 Temmuz 2022, 20:09:36 »
Adam her gördüğünü sormuş çok sabırlısın @Teknikadam41 😁

The following users thanked this post: Teknikadam41