Gönderen Konu: PLC Eğitim Kiti Oluşturma  (Okunma sayısı 582 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halil

• *
PLC Eğitim Kiti Oluşturma
« : 09 Haziran 2023, 14:46:34 »
Arkadaşlar herkese merhaba, ben bir PLC eğitim setini kendim kurmak istiyorum. Bu PLC'nin siemens s7-1200 olması yönünda karar verdim Tamamıyla kendimi eğitmek ve geliştirmek için yapıyorum bunu. Küçük bir araştırma yaptım ama tabiki bilen biri tarafından veya PLC kullanan birilerinin önerilerini duymak her zaman isterim. PLC eğitim setinde; PLC, röleler, kablolar, HMI ekran, sensörler, motorlar ve diğer yardımcı elemanlar gibi bir liste hazırlamak istiyorum. Bu eğitim setinde şunları al veya buradaki internet sitesi/dökümanını okursan çok faydalı olur dediğiniz bir öneri var mı acaba? Cevaplarınızı bekliyorum, iyi forumlar.

Çevrimiçi Mesut PÜRMÜSLÜ

Ynt: PLC Eğitim Kiti Oluşturma
« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2023, 12:56:12 »
Merhaba

Plc bit lojik komutları ile forumda ki kumanda senaryolarını plc'de uygulamaya çalışıp pratik kazanabilirsiniz.

Bu süreçte aşağıda ki oynatma listesinde yer alan videolar faydalı olabilir.
www.youtube.com/watch?v=551IyPLh9aU&list=PL8qBrQTfxt9AjI8DDJYOBViN3a2D2oqyn&ab_channel=PLC%C3%96%C4%9Freniyorum.

İlave olarak "Bursa Coşkunöz Eğitim Vakfı - Education Foundation" kanalını takip edebilirsiniz.

www.youtube.com/@coskunozegitimvakfi/playlists

PLC eğitim setinde; PLC, röleler, kablolar, HMI ekran, sensörler, motorlar ve diğer yardımcı elemanlar gibi bir liste hazırlamak istiyorum..

Ayrıca üretici firmaların otomasyon ürün kataloglarına göz atmalı yeni çıkan ürünleri tanımalısınız.

Bütçeniz müsait ise yazılı olan elemanlara motor sürücüsü,  modbus +  TCP/IP destekli şebeke analizörü ilave edip haberleşme çalışmalarına yoğunlaşabilirsiniz.

Transistör çıkışlı plc seçmeniz de fayda var,  ilerleyen dönemlerde pals komutları ile  step / servo motor uygulamalarına geçince , ekstra masraf yapmadan amacınıza hizmet eder.

Ayrıca Kullandığınız Plc'de dahili analog giriş / çıkış yoksa, harici analog giriş çıkış modüllerini de ilave edin.

Analog işlem çalışmalarınız da, 4-20mA 0-10V Dijital Akım ve Gerilim Sinyal Jeneratörü çalışmalarınız da kolaylık sağlar.

https://www.direnc.net/4-20ma-0-10v-dijital-akim-ve-gerilim-sinyal-jeneratoru

Bundan DAHA İYİ Nasıl Olabiliriz?
Bizim İçin Başka DAHA NELER Mümkün?

The following users thanked this post: Teknikadam41, kocamanusta

Çevrimdışı Halil

• *
« Yanıtla #2 : 11 Haziran 2023, 00:09:51 »
Mesut Bey öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Otomasyon/PLC teknolojisini yeni adım atan biri olarak verdiğiniz bilgiler üzerinde araştırma yapacağım. Aynı zamanda bu forum üzerinde de yeni biriyim. Umarım benim için çok faydalı bilgiler edinip aynı zamanda bu edindiğim bilgilerimi paylaşacağım bir alan olacak.  İlerleyen zamanlarda size özel olarak mesaj atabilir miyim? Tekrardan teşekkür ederim, iyi günler, iyi çalışmalar.

Çevrimiçi Mesut PÜRMÜSLÜ

« Yanıtla #3 : 11 Haziran 2023, 10:14:53 »
Tabi ki yardımcı olmaya çalışırım.
Bundan DAHA İYİ Nasıl Olabiliriz?
Bizim İçin Başka DAHA NELER Mümkün?

The following users thanked this post: Teknikadam41